Aby cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami należy pamiętać o odpowiedniej diecie. Składniki takie jak białko, witaminy A, B, C i E, żelazo oraz cynk są niezbędne dla dobrego stanu naszych włosów.
Białko znajdziemy między innymi w jajkach, mięsie, rybach oraz orzechach. Witamina A jest obecna m.in. w marchewce, szpinaku, batatach i dyni. Bogatym źródłem witamin z grupy B są produkty zbożowe, a witamina C występuje w owocach cytrusowych i warzywach. Witamina E znajduje się w orzechach, olejach roślinnych oraz awokado. Natomiast żelazo i cynk warto dostarczać poprzez spożywanie mięsa, nasion słonecznika czy fasoli.
Mycie włosów to podstawa dbania o ich zdrowie i wygląd. Regularne usuwanie sebum oraz pozostałości kosmetyków pozwala zachować czystość skóry głowy i zapobiec powstawaniu łupieżu i wszelkich podrażnień. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę wody, która nie powinna być zbyt gorąca, aby uniknąć uszkodzenia struktury włosów.
Warto również pamiętać o wybieraniu odpowiednich kosmetyków, dostosowanych do rodzaju naszych włosów. Dla przetłuszczających się włosów warto stosować szampony o działaniu oczyszczającym i regulującym nadmierną produkcję sebum. Natomiast dla suchych i zniszczonych włosów najlepiej wybrać kosmetyki nawilżające i regenerujące.
Olejowanie włosów to prosty sposób na ich wzmocnienie i odżywienie. Najlepsze efekty daje olejowanie przed myciem włosów. Wystarczy nałożyć na skórę głowy oraz całą długość włosów olej kokosowy, rycynowy czy jojoba i pozostawić na minimum 30 minut, a następnie umyć włosy szamponem.
Olejowanie redukuje łamliwość, zapobiega wypadaniu włosów oraz poprawia kondycję skóry głowy. Dodatkowo oleje roślinne są bogate w witaminy i kwasy tłuszczowe, które mają pozytywny wpływ na stan naszych włosów.
Częste czesanie, stylizowanie oraz ekspozycja na czynniki zewnętrzne (np. słońce, wiatr czy mróz) sprawiają, że końcówki włosów ulegają uszkodzeniu i łamaniu. Aby uniknąć rozdwajających się końcówek warto systematycznie je obcinać.
Regularne cięcie końcówek pozwala na zachowanie zdrowego wyglądu całych włosów, a także pomaga w ich szybszym wzroście.
Nie tylko dieta i kosmetyki wpływają na kondycję naszych włosów. Ważny jest również styl życia, który prowadzimy. Regularna aktywność fizyczna, ograniczenie stresu i odpowiedni sen to elementy, które wpływają na jakość naszych włosów.
Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi i dotlenienie organizmu, co korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy oraz zdrowie włosów. Odpowiednia ilość snu i ograniczenie stresu wpływa na równowagę hormonalną, co przekłada się na lepszy stan naszych włosów.
Dbanie o zdrowie naszych włosów to proces wymagający czasu i regularności. Odpowiednia dieta, kosmetyki dobrze dobrane do rodzaju włosów, olejowanie, cięcie końcówek oraz zdrowy styl życia to najlepsze sposoby na wzmocnienie i odżywienie naszych włosów. Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, jednak powyższe porady stanowią dobry punkt wyjścia dla każdego, kto chce zadbać o swoje włosy.
Częstotliwość mycia włosów zależy od rodzaju włosów oraz trybu życia. Przetłuszczające się włosy powinny być myte co 1-2 dni, natomiast suche i zniszczone co 2-3 dni. Osoby aktywne fizycznie lub narażone na zanieczyszczenia powietrza powinny myć włosy codziennie lub co drugi dzień.
Do olejowania włosów najlepiej wybierać oleje kokosowy, rycynowy czy jojoba. Są one bogate w witaminy i kwasy tłuszczowe, co korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy oraz włosów.
Zbyt częste stylizowanie włosów ciepłem (np. prostownica, suszarka) może osłabić strukturę włosów i sprawić, że będą bardziej podatne na łamanie i rozdwajanie się końcówek. Dlatego warto ograniczyć stosowanie takich urządzeń do minimum oraz stosować specjalne kosmetyki ochronne przed wysokimi temperaturami.