Kategorie: Moda męska

Jak dobrać krawat do garnituru?

Jak dobrać krawat do garnituru?

Spis treści:

  1. Dobór koloru
  2. Długość krawata
  3. Szerokość krawata
  4. Wzory na krawacie
  5. Materiały krawata
  6. Porady eksperta

Dobór koloru krawata do garnituru

Kolor krawata powinien być dobrany w zależności od koloru garnituru oraz koszuli. Jeśli mamy do czynienia z ciemnym garniturem, najlepiej wybrać jasny lub kontrastowy kolor krawata – np. jasnobłękitny, czerwony lub żółty. Natomiast do jasnych garniturów najlepiej pasować będą krawaty w ciemniejszych tonacjach – np. granatowy lub bordowy.

Jeśli chodzi o koszulę, to warto pamiętać o tym, że czysta biel i odcienie białego świetnie komponują się z każdym kolorem krawata. Podobnie sytuacja wygląda z koszulami w pastelowych tonacjach – tutaj możemy zaszaleć z kolorystyką.

Długość krawata

Ważne jest, aby długość krawata była odpowiednia do wzrostu osoby noszącej. Krawat nie powinien być ani za krótki, ani za długi – idealnie kończy się na linii pasa. W przypadku, gdy krawat jest za długi, można go związać tak, żeby końce były na tej samej wysokości. Z kolei jeśli jest za krótki, niestety nie ma na to rady – trzeba szukać krawata o odpowiedniej długości.

Szerokość krawata

Szerokość krawata powinna być dobrana do szerokości kołnierzyka na koszuli oraz do fasonu garnituru. Jeśli mamy do czynienia z wąskim kołnierzykiem, to najlepiej wybrać krawat o węższej szerokości – około 7-8 cm. Natomiast do garniturów o wąskich lapelach pasować będą krawaty o węższej lub standardowej szerokości (ok. 8-9 cm). Do garniturów o szerszych lapelach najlepiej wybrać krawat o standardowej lub szerszej szerokości (powyżej 9 cm).

Wzory na krawacie

Wybierając wzór krawata, warto pamiętać o zasadzie, że im bardziej ozdobny jest krawat, tym mniej powinna być ozdobiona koszula i garnitur. Jeśli mamy do czynienia z gładkim garniturem i koszulą, to warto postawić na krawat w geometryczne wzory lub takie, które łączą ze sobą kilka kolorów. W przypadku, gdy garnitur i koszula mają wzory, to krawat powinien być jednolity.

Materiały krawata

W zależności od pory roku oraz okazji, warto wybierać krawaty wykonane z różnych materiałów. W sezonie letnim sprawdzą się krawaty wykonane z lnu lub bawełny, natomiast w okresie jesienno-zimowym warto postawić na krawaty z jedwabiu lub kaszmiru. W przypadku ważnych uroczystości, warto wybrać krawat wykonany z jedwabiu – to elegancki i ponadczasowy materiał.

Porady eksperta

Marzena Nowakowska, znana stylistka i ekspert od męskiej elegancji, radzi:

Przy doborze krawata warto postawić na jakość. Kupując krawat, warto zwrócić uwagę na jego wykonanie oraz materiał. Lepiej zainwestować w jednego, ale porządnego krawata, niż kupować co sezon nowe, byle jakie modele. Pamiętajmy też, że krawat to bardzo ważny element męskiej garderoby – odpowiednio dobrany podkreśli styl i elegancję.

Podsumowanie:

Wybór krawata do garnituru może wydawać się trudnym zadaniem, jednak zasadniczo sprowadza się do kilku podstawowych zasad. Warto przede wszystkim dobierać kolor krawata w zależności od koloru garnituru oraz koszuli, a także odpowiednio dobrać długość i szerokość krawata. Wybierając wzór oraz materiał krawata, warto pamiętać o okolicznościach oraz swoim stylu osobistym.

Sekcja FAQ:

Jaką długość powinien mieć krawat?

Krawat powinien kończyć się na linii pasa. Jeśli jest za długi, można go związać tak, żeby końce były na tej samej wysokości.

Czy można dobierać krawat do wzorzystego garnituru?

Tak, ale trzeba pamiętać o zasadzie, że im bardziej ozdobny jest krawat, tym mniej powinna być ozdobiona koszula i garnitur. Do wzorzystego garnituru warto wybrać jednolity krawat.

Jaki materiał krawata warto wybrać na ślub?

Na ślub warto wybrać krawat wykonany z jedwabiu – to elegancki i ponadczasowy materiał.